Jak ubrać się na narty?

Ćwiczenia z instruktorem
Nauka

Jak ubrać się na narty?

Zarówno samodzielne szusowanie po stoku, jak i lekcje narciarskie w Szklarskiej Porębie to nie przelewki:). Wyjazd na ośnieżone trasy Karkonoszy to bliskie spotkanie z zimnem, wiatrem i mrozem. Dlatego pytanie „jak ubrać się na narty?” jest jednym z najważniejszych dla każdego początkującego (i nie tylko!) narciarza.
Strój narciarski powinien spełniać 3 warunki: ma być ciepły, lekki i wygodny. Pierwszą i bardzo ważną warstwą jest bielizna termoaktywna, dobrze przylegająca do skóry. To właśnie ona odprowadza z ciała wilgoć oraz izoluje je przed zimnem. Aby zapewnić stałą temperaturę, należy założyć też warstwę pośrednią, docieplającą – lekki golf, zapinany pod szyję czy polar. Ważne: one również powinny być wykonane z oddychającego materiału!

Na koniec – warstwa wierzchnia, która uchroni nas przed wiatrem, śniegiem i deszczem. Zarówno: kurtka narciarska, jak i spodnie powinny być wykonane z wodoodpornych, technicznych materiałów. Muszą być też wystarczająco grube, by nie przepuszczać wilgoci, a jednocześnie – na tyle luźne, by nie krępować ruchów. Tak skomponowany strój sprawi, że Twoje lekcje narciarskie w Szklarskiej Porębie będą jeszcze przyjemniejsze!

Ponieważ bardzo dużo ciepła ucieka przez głowę i dłonie, warto chronić i te części ciała kaskiem i grubymi rękawicami, najlepiej – jednopalczastymi, które wyjątkowo skutecznie zapewniają ciepło. Kask natomiast to najlepsza ochrona głowy, jaką wymyślono – zapewnia bezpieczeństwo podczas upadku, jest nieprzemakalny oraz w 100% wiatroodporny, dlatego nie warto z niego rezygnować! W przypadku silnym mrozów pod kaskiem powinniśmy nosić kominiarkę (nie czapkę!), która dodatkowo uchroni nas przed trzaskającym mrozem.